HISTORIE KARATEDO TONAKAI

Oddíl založili na přelomu let 1979 a 80 tři nadšenci Luboš Ligda, Alois Lausmann a Boris Vlasák. Z této zakládající trojice působí do dnešního dne pouze Alois Lausmann jako předseda a instruktor. Základy litvínovského karate začali vznikat v zájmovém kroužku pod hlavičkou Domu dětí a mládeže v Litvínově pod patronací pana Karla Chmelíčka. Sportovní kariéru a první zkušenosti byli získávány ve sportovním oddíle Lokomotiva Žatec pod vedením trenérů Zdeňka Sekreta a Zdeňka Volánka.

První veřejný nábor nových členů byl uskutečněn v září roku 1980 již pod hlavičkou Lokomotivy Most. Později oddíl převzal jméno svého patrona, Dehor Most. V roce 1986 se oddíl rozdělil, část členské základny odešla do sousedního Mostu, kde vytvořila nový oddíl karate. Po roce 1989 se původní skupina přejmenovala na Karate klub Litvínov. V této době se činnost klubu soustředila na soutěžní, sportovní karate.

Přelomovým rokem pro litvínovské karate se stal rok 2003, kdy se klub opět přetransformoval a rozdělil na Karate klub Litvínov, zabývající se sportovním karate, a na nově vzniklý klub KARATEDO TONAKAI, který se začal zabývat původní formou Okinawského karatedo.

Návrat ke kořenům karate přinesl především rozvoj efektivní sebeobrany a bojového umění.
V roce 2009 jsme se stali členy IMGKA (International Meibu-kan Gojyu-Ryu Karate-do Association). Tímto krokem se začala psát další etapa naší historie pod vedením Mistra Yagi Meitatsu.

Studium tradičního Karatedo nelze přirovnávat k žádné sportovní aktivitě.Cílem studia Karate je nejen zvládnutí principů sebeobrany, ale především sebezdokonalování a rozvoj charakteru každého studenta na základě usilovného tréninku. Součástí studia Karatedo je i studium Kobudo. Kobudo je bojové umění zabývající se sebeobranou se zbraní a stalo se součástí studia Karatedo. V našem dojo se můžete setkat s výukou pěti okinawských zbraní. Jsou to Sai, Tonfa, Nunchaku, Kama a Bo. Máte-li zájem studovat Karatedo pro jeho krásu a moudrost na základě odkazu starých mistrů a poznat i partu dobrých lidí se společným zájmem, staňte se jedním z nás.